Prowadzenie działalności, wiąże się z wieloma obowiązkami i koniecznością przestrzegania przepisów, które są zawarte w aktach prawnych, związanych z profilem firmy. Jest jednak jeden zakres, który łączy wszystkie branże. To prowadzenie księgowości. Jednak w zależności od wielu czynników, może to być księgowość pełna lub uproszczona i zapewne na początku swojej drogi, jako przedsiębiorcy, mało kto wie, którą wersję wybrać.
Kiedy pełna księgowość, będzie dotyczyła mnie?
W myśl przepisów prawa, pełną księgowość muszą prowadzić firmy, których wartość przychodów za poprzedni rok przekroczyła równowartość 1.200.000 Euro. Jeśli zatem prowadzisz:
- spółkę cywilną osób fizycznych,
- spółkę jawną osób fizycznych,
- spółkę partnerską,
- działalność gospodarczą, będąc osobą fizyczną,
i Twój dochód w poprzednim roku wyniósł więcej, niż zapisana powyżej kwota, to prowadzenie pełnej księgowości, będzie dotyczyło również Ciebie.
Pełna księgowość, wymaga znajomości przepisów z zakresu ustawy o rachunkowości i podatkowej, dlatego też, warto jest zdać się na pomoc specjalistów w tym temacie. Jest to niezbędne, jeśli chcesz skupić się na prowadzeniu firmy bez obaw, czy nie popełniłeś błędu formalnego.Jakie rozwiązaniewybrać, aby poradzić sobie z prowadzeniem pełnej księgowości?
Pełna księgowość online
Przepisy nie nakładają na przedsiębiorcę obowiązku prowadzenia pełnej księgowości w konkretnej formie. Możesz sam zdecydować, które rozwiązanie będzie dla Ciebie korzystne i wygodne. Do wyboru są obecnie trzy formy: papierowa, poprzez program komputerowy zainstalowany na dysku i w wersji online. Skupmy się zatem na tej trzeciej, jako najbardziej nowoczesnej propozycji.
Prowadzenie księgowości w oparciu o program online, daje w pierwszej kolejności możliwość dostępu do konta (po zalogowaniu się) z każdego urządzenia, posiadającego dostęp do Internetu. Co to daje? Nie musisz być związany z jednym urządzeniem, na którym zapisane są wszystkie informacje. Daje to bezpieczeństwo swobodnego dostępu do danych, nawet w przypadku awarii jedynego komputera. Ponadto:
- łatwy dostęp do dokumentacji,
- autouzupełnianie danych klienta, po wpisaniu np. NIP,
- automatyczne zaciąganie danych z CEiDG, oraz KRS,
- comiesięczne przygotowanie raportów i sprawozdań na podstawie wprowadzonych danych,
- możliwość wydrukowania Księgi Przychodów i Rozchodów.
Jak łatwo można zauważyć, prowadzenie pełnej księgowości w wersji online, znacznie ułatwia funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Dzięki dobrze uporządkowanemu interfejsowi, większość aplikacji jest łatwa w obsłudze, co jest szczególne przydatne, zwłaszcza dla osób początkujących w tym temacie.
Zrezygnować z papierowej KPiR?
Oczywiście, mogą zdarzyć się sytuacje, że wersje papierowe podstawowych dokumentów, będą konieczne do przedłożenia. Niemniej jednak, coraz więcej firm odchodzi już od tego typu praktyk. Jest to niewątpliwie kwestia, która wpływa na znaczną oszczędność czasu. Nie tracimy go na oczekiwanie na listonosza, ponieważ dokumenty w wersji elektronicznej, są przesyłane szybko i raczej sprawnie (o ile nie ma chwilowych zakłóceń Internetu).Niemniej jednak, nie trwa to tyle, ile droga listu w wersji papierowej. Dodatkową korzyścią jest oszczędność papieru, zatem poza dbałością o swoją wygodę, można także przyczynić się w jakiś sposób do ochrony środowiska.
Aplikacje online do prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów, pozwalają na zdecydowanie większą wygodę, niż wersje papierowe. Można posłużyć się tu przykładem: wyobraźcie sobie, ile czasu zaoszczędzicie na wpisanie danych konkretnej firmy z którą współpracujecie regularnie. Wpisanie tych samych danych, kilka razy w miesiącu- wymaga nie tylko precyzji, ale i cierpliwości. W wersji online wystarczy, że podacie jedną z danych, a program uzupełni pozostałe pola. Łatwe? No właśnie.